Opracowanie innowacyjnej technologii do kształtowania przedkuwek i wyrobów wydłużonych wykorzystującej uniwersalne maszyny numeryczne oraz rozpoczęcie wykorzystywania dla potrzeb technologicznych Wnioskodawcy odnawialnych źródeł energii poprzez budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 600 kWp.
Cel projektu
Celem projektu w Module B+R jest opracowanie innowacyjnej technologii do kształtowania przedkuwek i wyrobów wydłużonych wykorzystującej uniwersalne maszyny numeryczne, która następnie zostanie wdrożona do działalności gospodarczej PGO S.A. Kuźnia Glinik Oddział w Gorlicach.
Rezultatem realizacji Modułu Zazielenienie będzie transformacja Oddziału w Gorlicach w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działania realizowane w projekcie oraz efekty projektu
W Module B+R zostaną przeprowadzone badania mające na celu opracowanie technologii wytwarzania dowolnych geometrycznie wyrobów i półwyrobów osiowosymetrycznych, przy jednoczesnym:
- skróceniu czasu kucia o około 20%,
- zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej o około 20%,
- zmniejszeniu kosztów materiałowych o około 5%.
W Module Zazielenienie zostanie wybudowana instalacja fotowoltaiczna, co pozwoli na rozpoczęcie wykorzystywania dla potrzeb własnych Kuźni Glinik Oddział w Gorlicach energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, która zaspokoi ok. 5,5% zapotrzebowania.
Grupy docelowe / Zastosowanie
Produkty wytworzone wg nowej technologii znajdą zastosowanie w branżach:
- motoryzacyjnej,
- maszyn rolniczych,
- kolejowej,
- obronnej.
Wartość projektu: 14 283 622,27 zł
Kwota dofinansowania: 5 562 972,47 zł